V dokumentu, který zpracovalo Ministerstvo životního prostředí najdete návod, jak nakládat s odpadem z domácností v různých situacích:
Datum konání: 8. 4. 2020
V dokumentu, který zpracovalo Ministerstvo životního prostředí najdete návod, jak nakládat s odpadem z domácností v různých situacích:
Datum konání: 30. 3. 2020
Královéhradecký kraj na základě nabídky ministerstva průmyslu a obchodu objednal 80 tisíc litrů dezinfekce Anti-COVID. Dodal ji společnost Čepro. Kraj začal dezinfekci distribuovat mezi obce s rozšířenou působností, školy, nemocnice i zařízení poskytující sociální služby.
„Ve středu 25. března jsme obdrželi první dodávku 18 tisíc z celkem 80 tisíc objednaných litrů dezinfekce. Děkuji krajskému hasičskému záchrannému sboru, který nám pomáhá zásilky dočasně uskladnit a dále distribuovat mezi obce, nemocnice, školy a další subjekty,“ řekl hejtman Jiří Štěpán...
Dnes Obecní úřad v Šaplavě tuto dezinfekci rozdělil všem občanům obce.
Datum konání: 10. 3. 2020
Oblastní nemocnice Jičín a.s. vyhlašuje od 9.3.2020 zákaz návštěv na všech odděleních nemocnice v Novém Bydžově.
Datum konání: 28. 2. 2020
Krajská hygienická stanice vyzývá občany, kteří v posledních 2 týdnech přicestovali z rizikových oblastí, případně byli v kontaktu s takovou osobou, aby postupovali dle přiložených postupů.
V ČR jsou zavedena první regulační opatření (mimo letiště) pro osoby:
- které jakkoliv přicestují z rizikových oblastí - Čína, Jižní Korea, Itálie – region Lombardie a oblast Benátek aby se kontaktovaly na Krajskou hygienickou stanicí (telefon v denní době 495 058 111 nebo e-mail: khshk@khshk.cz ) – následně se s nimi spojí epidemiolog a dle zjištěných informací této osobě případně bude vydáno rozhodnutí o 2 týdenní (či jinak dlouhé dle konkrétních okolností) karanténě.
- které jakkoliv přicestují z rizikových oblastí a MAJÍ zdravotní obtíže, aby IHNED kontaktovaly Kliniku infekčních nemocí Fakultní nemocnice Hradec Králové, telefon: v pracovní době 7:30 – 15:30 hod. 601 130 894, v mimopracovní době 15:30 – 7:30 hod. 721 417 310.
Pro další informace jsou níže ke stažení soubory:
Datum konání: 10. 12. 2019
dovolte, abych vám všem, kteří se aktivně zapojujete do dění ve své obci, ať již jako členové zastupitelstva, sboru dobrovolných hasičů, zástupci sportovních oddílů, včelařů, rybářů, myslivců nebo kteréhokoliv jiného místního spolku, srdečně poděkoval za vaši soustavnou, nezištnou a obětavou práci ve prospěch nás všech, stejně jako za rozvoj partnerství a spolupráce mezi krajem a místní samosprávou. Zároveň všem občanům našeho kraje přeji klidný advent a úspěšné vykročení do nového roku.
Jiří Štěpán
hejtman Královéhradeckého kraje
Datum konání: 7. 12. 2019
První sobotní den v prosinci se v obci Šaplava rozsvítil obecní vánoční strom. Součástí akce byla od 15.00 malá vánoční výstava v budově bývalé školy. U vánočního stromu obec přivítala od 16.00 hod. dívčí sbor Kantiléna z Hradce Králové pod vedením pana sbormistra Jana Jiráčka. Svými vánočními písněmi a koledami z celého světa navodila v Šaplavě tu pravou adventní atmosféru. Po koncertu Kantilény se v budově bývalé školy zastavil Mikuláš s Andělem a čertem s nadílkou pro nejmenší.
Ve fotogalerii jsou fotografie z akce
Datum konání: 7. 1. 2020
Datum konání: 1. 1. 2020
Od 1. ledna 2020 vstupuje na základě novely veterinárního zákona č. 302/2017 Sb. v účinnost povinnost označovat psy na území České republiky mikročipem.
Níže naleznete odpovědi na nejčastější otázky, s nimiž se Státní veterinární správa v souvislosti s „povinným čipováním“ psů setkává.
Leták - Povinné označování psů (254,6 KB)
Na koho se povinnost povinného označení mikročipem bude vztahovat, kdy začíná platit?
Od 1. ledna 2020 bude povinné očkování psa proti vzteklině platné pouze v případě, že je pes označený mikročipem. Od tohoto data by měl být na území České republiky označený každý pes.
Štěňata musí být označena mikročipem nejpozději v době prvního očkování proti vzteklině (tedy nejpozději v půl roce věku).
Mikročipem nemusí být označeni psi, kteří mají jasně čitelné tetování provedené před 3. 7. 2011.
Proč se povinnost zavádí?
Zavedení povinného označení všech psů na území ČR by mělo být přínosem zejména v těchto oblastech:
Kdo označení mikročipem provádí, jaká je jeho cena? Najdu někde seznam veterinárních lékařů, kteří „čipování“ provádějí?
Označení psů mikročipem provádějí soukromí veterinární lékaři, kteří jsou oprávněni vykonávat veterinární léčebnou a preventivní činnost (jsou registrovaní u Komory veterinárních lékařů ČR: https://www.vetkom.cz/seznam-veterinaru).
Pořizovací cena mikročipu se pohybuje mezi 120-450 Kč a závisí na jeho typu. Další částku si soukromí veterinární lékaři účtují za jeho aplikaci. Ceny jsou smluvní.
Kdo bude provádět kontroly, zda mají psi čip?
Dozorovým orgánem je Státní veterinární správa.
Není „čipování“ pro psa nebezpečné či zdravotně závadné?
Jedná se o jednorázový úkon srovnatelný s injekční aplikací. Mikročip o délce cca 1 cm je umístěn v aplikační jehle a je sterilně aplikován do podkoží zvířete. Obal mikročipu je vyroben z biokompatibilních materiálů, na které organismus zvířete nereaguje jako na cizí těleso.
Mikročip je pouze pasivním nosičem informace, neobsahuje žádný vlastní zdroj energie. Aktivovat mikročip umí jen speciální čtecí zařízení.
Jaké hrozí sankce v případě nesplnění této zákonné povinnosti?
Za psa bez označení bude od roku 2020 hrozit správní řízení s uložením až 20tisícové pokuty, protože na psa bude pohlíženo, jako kdyby neměl platné očkování proti vzteklině.
Bude zároveň od ledna 2020 již fungovat registr čipovaných psů? Funguje již nějaký? K čipování psů již dochází…
Příslušná novela zákona č. 166/1999 Sb. (veterinární zákon) nezavádí povinný zápis do jakéhokoli registru psů. Povinností je, aby v dokladu o očkování proti vzteklině (tj. v očkovacím průkazu, v pasu psa) bylo uvedeno číslo mikročipu. Obec si však může povinnost evidence stanovit vyhláškou. Řada obcí včetně největších měst (Praha, Ostrava, …) to již takto nastaveno roky má. V ČR je provozováno také několik soukromých databází, do nichž mohou chovatelé označeného psy registrovat dobrovolně a za poplatek. V rámci projednávání aktuální (další) novely veterinárního zákona byl v Poslanecké sněmovně v září 2019 předložen poslanecký návrh, podle kterého by k zavedení centrální evidence označených psů vedené státem mělo dojít k 1. 1. 2022. O podrobnostech návrhu se aktuálně jedná.
Vztahuje se nová povinnost také na kočky či další druhy zvířat?
Příslušná novela veterinárního zákona zavádí povinné označení pouze u psů.
Situace je však odlišná, pokud se svým zvířetem plánujete cestovat do zahraničí. V takovém případě se povinnost označení zvířete mikročipem stanovená evropskou legislativou již řadu let vztahuje nejen na psy, ale také na kočky a fretky.
Můj pes má platné očkování proti vzteklině. Termín přeočkování má až v průběhu roku 2020 (případně 2021 či 2022). Musím jej nechat čipovat ještě v roce 2019, nebo stačí až při přeočkování?
Jak již bylo uvedeno výše, na základě zmíněné novely veterinárního zákona je s účinností od 1. ledna 2020 očkování psa proti vzteklině platné pouze pokud je pes označen mikročipem, případně označen čitelným tetováním provedeným před 3. červencem 2011. Není tedy možné tuto proceduru odkládat až do dalšího přeočkování. Pokud tak již chovatel neučinil, je nutné nechat psa označit nejpozději do konce roku 2019, jinak bude očkování považováno za neplatné.
Datum konání: 7. 12. 2019
Slavnostní rozsvícení obecního vánočního stromu v Šaplavě bude 7.prosince 2019.
Od 15.00 hod. bude otevřena budova bývalé školy, kde bude malá prodejní vánoční výstava.
Od 16.00 hod. vystoupení dívčího sboru z Hradce Králové KANTILÉNA pod vedením sbormistra Jana Jiráčka s klavírním doprovodem Lucie Munzarové
Poté bude následovat tradiční mikulášská nadílka pro děti v budově bývalé školy.
Vánoční punč a čaj...
úterý: 19.00 - 21:00
Šaplava 3, 503 53 Smidary
Telefon: +420 495 496 291