Drobečková navigace

Úvod > Občan > Zajímavosti v obci

Zajímavosti v obci

V roce 1764 dal občan Šaplavy Jan Buček postavit na svůj náklad sochu sv. Jana Nepomuckého (při jeho šťastném návratu ze sedmileté války Marie Terezie proti Prusku). U sochy sv. Jana Nepomuckého vystavili tehdy občané na svůj náklad dřevěnou zvonici se zvoncem. V roce 2006 došlo pod záštitou obecního úřadu k celkové renovaci sochy a nejbližšího okolí. Z pískovcových kvádrů a desek bylo před sochou vybudováno posezení, aby tak dotvářelo a doplňovalo celkový obraz sochy.

sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého

V seznamu kulturních památek ČR jeregistrován objekt č.101778 – sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého (2005).

Socha sv. kříže "Ukřižování" v horní části obce

Souběžně se sochou sv. Jana Nepomuckého probíhala „ v horní části“ vesnice na rozcestí  renovace sochy sv. kříže „Ukřižování“. Socha byla postavena v roce 1794. Na čelní straně jsou švabachem vytesána slova:“Tato štatuje je pozdvižena pro čest a chválu Boží“. U sochy jsou čtyři lípy. Dvě jsou zasazeny v původní době, dvě musely být odstraněny, jelikož ohrožovaly okolí svým zhroucením. Obec vysázela přesně na stejném místě dvě nové lípy, aby dotvářely historický obraz původního rázu.

Socha sv. kříže "Ukřižování"

Socha sv. kříže "Ukřižování" v horní části obce.

Obě sochy jsou zrenovovány velmi zdařile a jejich okolí je pečlivě udržováno po celý rok. V obci se u hlavní silnice nachází pomník obětem první světové války.

Pomník Obětem první světové války.

V obci u hlavní silnice se nachází pomník obětem první světové války. I tento pomník je udržován v pořádku. Během celého roku se udržuje nízký trávník, provádí se sestřih okrasných dřevin a o „Dušičkách“ a  jiných příležitostech, např. výročních oslavách založení SDH Šaplava, uctíváme památku padlých vojáků kladením kytičky a věnce k pomníku.

Pomník obětem první světové války

Šaplava je v současné době poklidným venkovským sídlem s původní dochovanou urbanistickou strukturou kvalitním přírodním zázemím, která vřele uvítá každého nového obyvatele, který chce žít v klidu a zdravém prostředí.

Historické stavení

Přírodní zajímavosti na Hradecku

Oblast Hradecka je symbolizována především dvěma řekami – Labem a Orlicí a jejich soutokem v krajském městě. V rovinaté krajině kolem Hradec Králové jsou výraznými orientačními body právě tyto dvě velké řeky a jejich údolní nivy.Oblast Hradecka je symbolizována především dvěma řekami – Labem a Orlicí a jejich soutokem v krajském městě. V rovinaté krajině kolem Hradec Králové jsou výraznými orientačními body právě tyto dvě velké řeky a jejich údolní nivy.V okolí řek najdeme četná slepá ramena a nověji i jezera a jezírka, pozůstatky lidské činnosti – těžby písku, které krajinu nově utvářejí. Tuto novou „divočinu“, kde je příroda víceméně ponechána svému přirozenému vývoji a kde můžeme pozorovat rychle postupující sukcesi – zarůstání holin zelení, najdeme někdy i v těsné blízkosti lidských sídel. Oblast na východ a jihovýchod od Hradce Králové je pak doménou písčité země, s rozsáhlými zejména borovými lesy, které jsou díky své snadné dostupnosti vyhledávané houbaři, milovníky pěší turistiky a díky husté síti značených tras i příznivci cykloturistiky. V letní sezoně je pak vodáckým rájem řeka Orlice.

Přírodní zajímavosti v Krkonoších a Podkrkonoší

Krkonoše jsou nejen naše nejvyšší hory, nabízejí i mnohá jiná „nej“ a prvenství. Krkonoše jsou jediné české velehory, nejvyšší části jsou již nad horní hranicí lesa.
V roce 1963 zde byl vyhlášen první český národní park. Z hlediska přírody je pozoruhodná zejména „neživá“ část a flora – tedy samotné horské, kamenné a skalnaté útvary, potoky a říčky s vodopády, vrcholová rašeliniště, horské louky, porosty kleče-kosodřeviny a vzácných rostlin. Nejcennějším je nejvyšší tzv. subalpínské pásmo, kde mezi tundrovou flórou a faunou vzácně přežívají i glaciální relikty, tedy rostliny a živočichové (zejména hmyz), které se na našem území vyskytovaly před poslední dobou ledovou. Našlo zde útočiště mnoho druhů, pro které již nikde jinde na našem území i v celé střední Evropě nejsou podmínky a které bychom našli již pouze ve Skandinávii. Krkonoše se tak dají označit za kousek severské přírody uprostřed Evropy. Krkonoše jsou např. místem nejjižnějšího výskytu ostružiníku morušky, ale i nejsevernějšího výskytu borovice kleče v rámci celosvětového rozšíření obou druhů. Pramení zde rovněž jedna z nejvýznamnějších českých i evropských řek – Labe. Jsou nejvíce navštěvovanými horami v České republice, a co do počtu návštěvníků všech ucelených turistických regionů jim náleží rovněž první místo. Nespočet turistů, rekreačních a sportovních zařízení je faktor, který v mnoha ohledech ohrožuje samotnou existenci Krkonoš jako jedinečného národního parku. Díky množství lidských objektů a neustálé přítomnosti lidí ve všech částech hor zde není větší souvislejší celek zachovalé přírody, kde by nerušeně mohly žít např. větší druhy savců-divoké zvěře, tak jak je v národních parcích obvyklé. Přesto jsou Krkonoše i z hlediska přírodního bohatství jedním z nejcennějších území.Malebnou krásou oplývá i krkonošské podhůří – Podkrkonoší, s dominantním hřebenem Zvičiny. Do jeho přírodních zajímavostí lze zařadit i velký turistický magnet – zoologickou zahradu ve Dvoře Králové nad Labem, nejnavštěvovanější objekt ve východních Čechách.

 

Kalendář

P Ú S Č P S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11
Uzavírka silnice III/326 v úseku mezi obcí Bašnice a křižovatkou se silnicí I/35 „Vinice“
12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26
Vyhlášení výběrového řízení v obci Nepolisy
27 28 29
30 1 2 3 4 5 6