Expozice je zaměřena především na medijní kresby do roku 1945. Kromě ukázek kreseb dokumentuje výstava činnost edice „Spirit Nová Paka“, kterou vedl Karel Sezemský, díky němuž se stala Nová Paka v období mezi dvěma světovými válkami centrem tohoto hnutí.
VíceJe součástí hlavní budovy muzea, která dříve patřila obchodníkovi Tvrzskému. V místnosti jsou zachovalé původní kupecké regály a pult. Vystaveny zde jsou předměty denní potřeby a řemeslné nástroje z minulého století. Je zde také velká sbírka polodrahokamů, které se nacházejí v okolí Železnice. Součástí prohlídky je i poslech orchestrionu.
VíceRodák ze Železnice /1893/, akademický malíř. Byl synem železnického kupce. V dětství se setkal s Františkem Kavánem, který v Železnici pobýval, nosil mu stojan a malířské potřeby, sledoval ho při práci. Tehdy vytvořil své první malířské pokusy. V muzeu jsou zastoupeny některé jeho olejomalby a akvarely, místnost je vybavena nábytkem z jeho pražského atelieru. Součástí expozice je malířův stojan, paleta se štětci a špachtlemi a dřevěný kufřík s barvami.
VíceOkolí Železnice bylo přímým dějištěm jedné z největších bitev. Byla svedena 29.6.1866. Výstava zachycuje trojrozměrné předměty, které připomínají obě válčící strany. Vystaveny jsou čáky rakouských důstojníků, pruské přilby, četné nálezy z bojiště či věnec z roku 1866, který přivezla na hrob svého milého jeho snoubenka. Součástí výstavy je i mapa bojiště a fotografie pomníků války v Železnici i jejím okolí.
VíceKdo je milovníkem malovaných skříní, nebude zklamán. Skříně, staročeská malovaná truhlice, kameninové nádobí a předměty denní potřeby, malované džbány, talíře, mísy, lomenicová prkna z chalup ze Železnice a jejího okolí – nejstarší z roku 1761.
VíceV Železnici bývalo šest cechů. Jejich život se řídil poměrně přísnými cechovními pravidly. Výstava přibližuje život železnických cechů. Praporce jednotlivých cechů, cechovní pokladnice, některé z oltářních figur cechu tkalcovského, listiny.
Víceúterý: 19.00 - 21:00
Šaplava 3, 503 53 Smidary
Telefon: +420 495 496 291