Vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Občan > Aktuality

Aktuality


Nové opatření vlády ke COVID-19

Datum konání: 30. 1. 2021

Covid - 19
 Odkazy

Autor: Michal Habich Publikováno 29. 1. 2021 18:03

Výzva - Kotlíkové dotace

Královéhradecký kraj v rámci dotačního programu vyhlásil dodatečnou výzvu na kotlíkové dotace
komín
 
Účelem výzvy je náhrada stávajících stacionárních spalovacích zdrojů na pevná paliva v domácnostech.
 
Podpořena bude výměna zdrojů vytápění na pevná paliva s ručním přikládáním za:
  • kotel pouze na biomasu
  • plynový kondenzační kotel
  • tepelné čerpadlo
Registrace pořadových čísel pro podání žádosti proběhne 24.02.2021 od 10 do 13 hodin prostřednictvím Dotačního portálu Královéhradeckého kraje. Kapacita této výzvy je 500 pořadových míst. Jedná se o doplnění zásobníku projektů, jehož první část byla vytvořena ve výzvě 20OPK01 v loňském roce na podzim.
 
Kraj mezi žadatele tentokrát rozdělí cca 11,5 milionu korun. Dotace bude opět sloužit na výměnu kotlů s ručním přikládáním první a druhé emisní třídy za kotel na biomasu (ruční i automat), plynový kondenzační kotel nebo tepelné čerpadlo. Podporu není možné získat na výměnu stávajícího kotle s automatickým přikládáním, stávajícího plynového kotle nebo lokálních topidel, jako jsou krbová nebo akumulační kamna.
 
Stejně jako v předchozích kolech kotlíkových dotací mohou o finanční podporu žádat lidé, kteří si chystají pořídit, nebo si již pořídili nový zdroj vytápění a splňují podmínky pro poskytnutí dotace.
 
Pracovníci „kotlíkových dotací“ jsou k dispozici pro telefonické konzultace každý den – viz kontakty níže:
  • Bc. Iveta Lásková, tel: 495 817 283, mobil: 725 948 531, e-mail: ivlaskova@kr-kralovehradecky.cz
  • Ing. Luboš Pechánek, tel: 495 817 176, mobil: 702 075 891, e-mail: lpechanek@kr-kralovehradecky.cz
  • Ing. Lenka Rychterová, tel: 495 817 237, mobil: 725 948 529, e-mail: lrychterova@kr-kralovehradecky.cz
  • Jana Trojanová, tel: 495 817 282, mobil: 702 196 324, e-mail: jtrojanova@kr-kralovehradecky.cz
  • Ing. Martina Pavlistová, tel.: 495 817 157, mobil: 601 350 994, e-mail: mpavlistova@kr-kralovehradecky.cz
  • Alena Zachariášová, tel: 495 817 381, mobil: 724 326 435, e-mail: azachariasova@kr-kralovehradecky.cz
 

Autor: Michal Habich Publikováno 29. 1. 2021 17:59

Očkovací centrum v Bydžově?

Datum konání: 24. 1. 2021

„Jsem rád, že naši pomoc zástupci kraje nesmetli okamžitě ze stolu. Na pondělí 18. ledna jsem byl pozván k panu hejtmanovi na společnou schůzku starostů ORP a vedení kraje. Výsledkem tohoto jednání bylo představení schválené vládní strategie ze dne 13.1.2021, na kterou navazuje krajská očkovací strategie. Ta je rozdělena do tří prioritních fází - 1A, 1B a 2. V případě potřeby jsme připraveni v kterékoliv fázi maximálně pomoci“, dodává starosta Nového Bydžova Ing. Pavel Louda.

Ve fázi 1A je předpoklad očkování zdravotníků v prvních liniích, seniorů a klientů v domovech pro seniory a obyvatelů 80+, a to vše v měsících leden-únor. Fáze 1B je naplánována od února do dubna.

V současnosti se tedy očkuje na sedmi místech v kraji (ve FN Hradec Králové, v Jičíně, Náchodě, Rychnově, Trutnově, Dvoře Králové a Vrchlabí) 21 očkovacími týmy, které mají k dispozici zmíněných 62 000 dávek vakcíny. Očkovací místa jsou zřizována v návaznosti na nemocniční zařízení.

Ve fázi 2 (nejdříve duben), kdy má kraj vládou přislíbené přerozdělení dodávky v počtu 100 000 vakcín/měsíc, se počítá s rozšířením očkovacích týmů až na počet 47. Znamenalo by to rozšíření více než dvojnásobné a v tuto chvíli připadá v úvahu zřízení dalších minimálně dvou očkovacích center, a to v Broumově a v Novém Bydžově. To vše za předpokladu, že očkovací centra budou přetížená a nebudou stíhat ani mobilní očkovací týmy.

Pro tuto chvíli jsou nejbližší očkovací centra v Jičíně (2 očkovací týmy) a v Hradci Králové ve Fakultní nemocnici (10 očkovacích týmů). Myšlenka jednoho krajského centrálního očkovacího centra v Aldisu byla zamítnuta.

„Očkovací centrum v Bydžově vznikne na požádání kraje nejdřív v dubnu, kdy je příslib 100tis dávek/ měsíc, a bude zřízeno pouze v případě, že kapacitně nebudou stíhat centra ve FN v Hradci Králové a v Jičíně. I nadále jsem přesvědčený, že toto území bude potřebovat své očkovací centrum. I z tohoto důvodu budu průběžně jednat s vedením kraje, ředitelem jičínské nemocnice a dalšími zainteresovanými. Na městě již připravujeme technologické zázemí tak, abychom byli v případě potřeby bezodkladně k dispozici“, uzavírá starosta Ing. Louda.

VÝZVA – HLEDÁME DOBROVOLNÍKY  

Město Nový Bydžov hledá dobrovolníky (sestry, lékaři, administrativní pracovníci) na zajištění očkovacího centra. Případní zájemci se mohou evidovat u p. Ondřeje Kunsta – vedoucí Oddělení krizového řízení - tel.: 495 703 917, e-mail: kunst@novybydzov.cz. Seznam dobrovolníků bude v případě potřeby předán hejtmanovi kraje.

 

Autor: Michal Habich Publikováno 24. 1. 2021 21:35

Krizové opatření vlády od 23.01.2021

Datum konání: 23. 1. 2021

Krizové opatření - maloobchod, hromadné akce a provoz od 23.1.2021.pdf


Autor: Michal Habich Publikováno 24. 1. 2021 21:31

Vláda prodloužila nouzový stav do 14.02.2021

Datum konání: 22. 1. 2021

Prodloužení nouzového stavu do 14.2.2021.pdf

Změna účinnosti vydaných krizových opatření.pdf


Autor: Michal Habich Publikováno 24. 1. 2021 21:28

Vláda prodloužila nouzový stav o dalších 30 dnů

Datum konání: 23. 12. 2020

Nouzový stav v České republice, vyhlášený kvůli pandemii koronaviru SARS-CoV-2 bude platit prozatím do 22. ledna 2021. O jeho čtvrtém prodloužení, a to na 30 dnů, na základě předchozího souhlasu uděleného Poslaneckou sněmovnou rozhodla vláda Andreje Babiše na mimořádném jednání ve středu 23. prosince 2020. Rozhodla rovněž o zpřísnění přijatých krizových opatření s ohledem na přechod do stupně 5 protiepidemického systému PES, k němuž dojde v neděli 27. prosince.

Současně s prodloužením nouzového stavu vláda prodloužila platnost všech dosud přijatých krizových opatření do 26. prosince včetně. Přikročila pouze k několika dílčím úpravám v souvislosti s vánočními svátky. Provozovny maloobchodního prodeje a služeb budou moci mít otevřeno na Štědrý den do 12 hodin, výjimku ze zákazu provozu na svátky budou nově mít i půjčovny a servisy sportovního vybavení, lyžařské školy, infocentra, parkoviště a parkovací domy v lyžařských areálech a také provozovatelé lyžařských vleků. Vláda dala také výjimku ze zákazu nočního vycházení pro účastníky půlnoční mše 24. prosince, a to do dvou hodin do rána.

Od 27. prosince přejde Česká republika do 5. stupně PES. Vláda proto schválila odpovídající přísnější opatření, která mají platit až do 10. ledna 2021. V důsledku toho bude opět prodloužen noční zákaz vycházení, který bude nově začínat ve 21 hodin. Ve stejnou dobu budou muset zavřít všechny prodejny a služby včetně výdejních okének, přičemž vláda opět přikročila k jejich výraznému omezení, budou povoleny opět jen vymezené základní druhy prodávaného zboží a poskytovaných služeb.

Zároveň ale vláda zrovnoprávnila všechny druhy provozoven tím, že se zákaz bude týkat výhradně sortimentu a služeb a nebude již vázán na velikost prodejny. To v praxi znamená, že velké supermarkety nebudou smět nabízet zákazníkům doplňkové zboží, které nelze prodávat a nabízet v jiných provozovnách. Všechny povolené maloobchody a provozovny služeb budou moci mít otevřeno i v neděli.

Zákaz se od 27. prosince bude týkat i lyžařských vleků a lanových drah pro veřejnost, které slouží k využívání lyžařských tratí. Povolena bude pouze přeprava zboží a materiálu a doprava osob za jiným účelem. Opět bude zakázán i prodej nepotravinářského zboží na tržištích, v tržnicích a v mobilních provozovnách.

Omezeno bude shromažďování osob na veřejnosti na dvě. Svateb, pohřbů a vstupu do registrovaného partnerství se bude moci účastnit nanejvýš patnáct osob. Pro církevní a náboženská shromáždění byla snížena povolená kapacita v kostelech a modlitebnách na maximálně deset procent míst k sezení, nově byl ale povolen hromadný zpěv za podmínky, že zpěváci nebo sbor budou oddělení od ostatních účastníků shromáždění tak, aby bylo zabráněno šíření kapének.

Do přísnějšího režimu se po skončení vánočních prázdnin vrátí i školy. Až do 10. ledna budou moci být v provozu pouze mateřské školy a první a druhé ročníky základních škol. V platnosti zůstávají výjimky pro speciální školy, praktické vyučování a praxe, zkoušky či individuální konzultace. Vláda současně opět nařídila hejtmanům a pražskému primátorovi, aby zajistili nezbytnou péči pro děti od 3 do 10 let, jejichž zákonní zástupci pracují v oborech, které jsou důležité pro chod státu, například pro zaměstnance integrovaného záchranného systému, bezpečnostních sborů a armády, obecní policie, hygieny, zdravotnictví, pracovníky v sociálních službách, na úřadech práce, zaměstnance škol a školek či České pošty. Omezen bude opět na nezbytné minimum i chod úřadů a institucí a rozsah úředních hodin pro veřejnost.

Vláda rozhodla také o úpravě platného opatření, jímž zakázala lety mezi Velkou Británií a ČR. Kromě ambulantních, repatriačních a záchranných letů budou povoleny lety s cestujícími, kteří před nástupem do letadla leteckému dopravci předloží doklad o negativním výsledku antigenního nebo RT-PCR testu, který byl proveden na území Spojeného království Velké Británie a Severního Irska nejpozději 72 hodin před odletem. Pasažéry takového letu mohou být pouze občané ČR a jejich rodinní příslušníci, občané EU, kteří mají v ČR povolení k přechodnému nebo trvalému pobytu, a jejich rodinní příslušníci, držitelé platného dlouhodobého víza, průkazu o povolení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu na území České republiky. Ostatní cizinci mohou letu využít jen pro letecký tranzit nebo přestup na stejném letišti s podmínkou, že v ČR nesmí pobývat více než 12 hodin.

Vláda se zabývala také informací vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu o aktuální podpoře podnikatelů zasažených pandemií covid-19. Kabinet rozhodl, že MPO nebude nadále připravovat sektorový podpůrný program Covid – Gastro, ale bude připraven nový kompenzační program pro všechny postižené provozovny Covid – Uzavřené provozovny. Cílem je, aby byly všechny zasažené sektory podpořeny spravedlivě stejně. Vicepremiér Havlíček dostal za úkol předložit takto upravený dotační program na příštím jednání vlády.

Podnikatelé tak budou mít k dispozici čtyři základní podpůrné programy – Antivirus Plus, Covid – Nájemné, kompenzační bonus a právě nový program Covid – Uzavřené provozovny.


Autor: Michal Habich Publikováno 29. 12. 2020 21:30

Nové opatření vlády (COVID-19)

Datum konání: 18. 12. 2020

Covid - 19

Autor: Michal Habich Publikováno 18. 12. 2020 17:31

Nové autobusové a vlakové jízdní řády

Datum konání: 13. 12. 2020

Od neděle 13. prosince začaly platit nové autobusové a vlakové jízdní řády pro rok 2021.

https://www.saplava.cz/doprava-jizdni-rady


Autor: Michal Habich Publikováno 13. 12. 2020 15:29

Nové vydání obecního zpravodaje Šaplaváček

Datum konání: 10. 12. 2020

Šaplaváček

Šaplaváček 2/2020 Ročník 7


Autor: Michal Habich Publikováno 10. 12. 2020 15:38

Vánoční troubení u obecního stromu

Datum konání: 5. 12. 2020

vánoční troubení

Nový plakát.JPG


Autor: Michal Habich Publikováno 30. 11. 2020 16:27


kalendar

P Ú S Č P S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22
Vláda prodloužila nouzový stav do 14.02.2021
23
Krizové opatření vlády od 23.01.2021
24
Očkovací centrum v Bydžově?
25 26 27 28 29 30
Nové opatření vlády ke COVID-19
31